Obec StupnéObecný úradDHZ StupnéDS Ivana PiškuTJ StupnéCirkevŠkolstvoKultúraTuristikaPovesti

História

Je to už 40 rokov, čo sa v Stupnom v roku 1973 partia nadšencov okolo Pavla Mičiníka st., Jozefa Jurdíka, Štefana Krajčoviecha, Jána Kukučku, Františka Smataníka a ďalších, z ktorých už viacerí nie sú medzi nami, sa rozhodla oficiálne založiť Telovýchovnú jednotu pod názvom Družstevník Stupné.

V počiatkoch fungovania TJ mala v činnosti len futbalový oddiel, ku ktorému sa časom pripojili i oddiely turistický v r. 1983 a basketbalový v

r. 1984.

Pri založení TJ naša obec nemala vlastné futbalové ihrisko, a preto sa v prvých ročníkoch domáce zápasy odohrávali na ihrisku v Brvništi.

Ale už v tejto dobe začali prípravné práce na výstavbe športového areálu Pod Stráňami a v roku 1976 bol tento športový stánok slávnostne otvorený zápasom Stupné – Šebešťanová.

Od roku 1976 pracoval výbor TJ v zložení: predseda – Pavol Mičiník, tajomník – František Smataník a pokladník – Marián Pleško, podporovaný ďalšími členmi Jánom Kukučkom – hrajúcim trénerom a Jozefom Papričíkom – vedúcim mužstva, ktorí vyvíjali činnosť nielen na futbalovom poli, ale i pri dostavbe a zveľaďovaní športového areálu a zapojení   ďalších oddielov  do činnosti TJ.

Do roku 1978 štartovalo v súťažiach III. triedy okresnej súťaže iba družstvo dospelých, ktoré sa pravidelne umiestňovalo v hornej polovici tabuľky a od tohto roku sa ku ním  pripojilo i družstvo dorastu, ktoré hralo 5 rokov.

Od roku 1983 bolo do súťaží prihlásené i družstvo žiakov, ktoré s menšími prestávkami hráva dodnes.

Začiatkom osemdesiatych rokov začali vo výbore pracovať noví členovia – Ján Mičiník, Jaroslav Zboran, František Jurkemík, Filip  Mako a Ľudovít Pavlík, ktorý sa veľkou mierou pričinil o výsadbu a ochranu stromov nášho areálu, ktorý nám i dnes závidí nejedna obec v okrese a širokom okolí. Súčasne nový výbor rozhýbal aktivitu i pri odvodňovaní hracej plochy, výstavbe prístupovej lávky cez Papradňanku, oplotení športového areálu a výstavbe lavičiek pre verejnosť.

Nesmieme zabudnúť i na samotných hráčov, ktorí pod vedením trénera Fridolína Smädiša a maséra Antona Begáňa dosiahli najväčšie úspechy za účinkovania TJ, a to účasťou v II. Triede v tej dobe okresnej súťaže.

Od roku 1981 sa začala písať tradícia letných futbalových turnajov O pohár SNP, ktorá od roku  1995 bola premenovaná na Memoriál Pavla Mičiníka. V osemdesiatych rokoch bola tiež nadviazaná družba s TJ Benzinol, Pozdišovce, kedy sme sa zúčastňovali na kvalitne obsadzovaných turnajoch v Michalovciach (Vihorlat Snina, Chemko Strážske) a v Pozdišovciach, kde sme neurobili hanbu ako výsledkami, tak i vystupovaním. Škoda, že táto družba sa prerušila a nezotrvala dodnes.

Príchodom „nežnej revolúcie“ a následným osamostatnením Slovenska bol „priškrtený“ príliv  financií zvonka a TJ zostala odkázaná sama na seba. V tomto období nám veľmi  pomohol obecný úrad financiami a samotní členovia,  ktorí vybudovali betónové plochy pod stánky občerstvenia a prívod vody do športového areálu. Peniaze na činnosť sme získavali i formou dobrovoľných brigád v poľnohospodárstve a u štátnych lesov.

Nesmieme zabudnúť ani na našich stálych sponzorov, ktorí nám pravidelne pomáhajú pri organizovaní turnajov a súťaží poriadaných našou TJ (chod futbalových súťaží, letné turnaje a zimné športové dni pre našich najmenších).

V súčasnosti pôsobí v okresných súťažiach družstvo dospelých i družstvo žiakov.

K zlepšeniu podmienok pri tréningovej a súťažnej činnosti prispela i výstavba a následné otvorenie (r. 2009) nových sociálnych zariadení a šatní, ktoré spĺňajú najprísnejšie kritéria hygieny a kultúry súčasnej doby. Udržiavaný športový areál využívajú i ostatné zložky obce, hlavne dobrovoľný hasičský zbor.

Veríme, že i našou činnosťou prispievame jednak k rozvoju športového ducha a telesného zdravia, ale i k šíreniu dobrého mena našej obce v širokom okolí.

Galéria:

HistóriaÚspechyŽiaciDorastenciMužiMemoriál P. MičiníkaNapísali o Nás